Nezávislý magazín o marketingu v cestovním ruchu

  • Facebook
  • LinkedIn
  • RSS
zpět

Hotel může pro filmový turismus sloužit jako záchytný bod

16. 12. 2014 Autor článku: Kateřina Chobotová

Sdílet:

Když měl v loňském roce premiéru remake slavného filmu Velký Gatsby, začal ve sto let starém hotelu Omni Grove Park Inn v Severní Karolíně (na obrázku) zvonit jeden telefon za druhým. Fanoušci filmu totiž chtěli strávit pár dní přesně tam, kde v letech 1935 a 1936 pobýval i autor příběhu Francis Scott Fitzgerald.

Jejich touhu dokonce neodradila ani skutečnost, že si na volný pokoj museli počkat i pět měsíců. Podobnou situaci zažíval po uvedení filmu Půlnoc v Paříži i pařížský hotel Le Bristol Paris, který zaznamenal zvýšený zájem o panoramatické apartmá, v němž bydlely hlavní postavy příběhu – Gil se svou snoubenkou Inez.

Jak vidno, film nemá jen sílu diváka pobavit, ale dokáže také inspirovat k cestování. Dnes jeho vliv dalece překračuje prostor obrazovky či plátna. Hotel zde hraje důležitou roli záchytného bodu, odkud se filmový turista vydává na výlety za dalším dobrodružstvím. Proto by se měl hotel snažit svým „filmovým“ hostům nabídnout i něco víc, než jen pokoj. Příklad, jak to dělat, ukazuje otáčivý hotel Schilthorn ve Švýcarsku, kde se v roce 1969 natáčela bondovka Ve službách jejího Veličenstva. I více než 40 let poté v něm turisté na tajného agenta narážejí na každém kroku – mohou navštívit interaktivní výstavu, zajít si do malého kina či ochutnat bondovský martini koktejl.

Mnoho z hotelů a dalších filmových lokalit však svůj filmový potenciál plně nevyužívá. Například norský hotel Finse 1222, který je umístěn nedaleko tamního ledovce, ubytovával filmový štáb při natáčení filmu Star Wars: Impérium vrací úder. Pro fanoušky hvězdné ságy bezesporu nemalá motivace k cestování, kterou si však hotel nechává pro sebe.

Hotely i restaurace by v tomto ohledu měly být proaktivní. Samy by své propojení s filmem měly umět propagovat. Nabídku hotelových služeb mohou doplnit tematickými balíčky, jak to například dělají hotely ve městě Albuquerque v Novém Mexiku, které těží z populárního seriálu Perníkový táta. V rámci seriálového balíčku svým hostům nabízejí mapu se seriálovými lokacemi či sáček se speciálními „bonbónky“. Další možností jsou filmové trasy po natáčecích lokacích, které pořádá mimo jiné i kalifornský hotel Terranea Resort. Jeho hosté se mohou podívat například na místa, kde se točil film Letec či seriál Pobřežní hlídka. A nakonec, film dokáže zpřítomnit i speciální menu v restauraci. Své o tom ví například tokijský hotel Park Hyatt, jenž jako připomínku na natáčení filmu Ztraceno v překladu na nápojovém lístku stále ponechává stejnojmenný koktejl.


FOTO: Archiv

16. 12. 2014 Autor článku: Kateřina Chobotová

Tísk článku

Komentáře

Přidat nový příspěvek